terapia czaszkowo-krzyżowablog
To bardzo dynamiczny proces, który wzmacnia zdolność organizmu do samouzdrawiania. Każdy organizm ma w sobie moc, niezbędną do radzenia sobie z różnymi przeciwnościami, intensywnością i fizykalnymi urazami, które zapisują się w ciele dużo głębiej niż widoczna gołym okiem rana. Terapia czaszkowo-krzyżowa opiera się o pracę z ciałem poprzez pracę z płynem mózgowo-rdzeniowym, wyczuwalnym w ciele jak krew i limfa. Praca polega na delikatnym dotyku ciała… zapraszam
Terapia czaszkowo-krzyżowa wspiera i wzmacnia mechanizmy samoleczenia, może być stosowana niezależnie od wieku pacjenta. Odpowiednio dostosowywane techniki umożliwiają prowadzenie terapii zarówno dla noworodków, jak i osób starszych.
Terapeuta w czasie zabiegu, wykonuje konkretne układy terapeutyczne, stosowane również i w innych podejściach osteopatycznych. Delikatny dotyk umożliwia rozluźnienie tkanek miękkich i kostnych w obrębie układu czaszkowo-krzyżowego (czaszki, kręgosłupa i kości krzyżowej). Z jednej strony metoda ta daje możliwość oddziaływania na podstawowe procesy zachodzące w organizmie (działa na układ nerwowy, mięśniowy, powięziowy, kostny, endokrynologiczny, pokarmowy, oddechowy i limfatyczny), a z drugiej pozwala na rozpoznanie i zniwelowanie wpływu na organizm innych czynników zewnętrznych takich jak stres.
Terapia nie wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą pacjenta, mimo tego zalecana jest odzież miękka, lekka, nie krępująca ruchów. W organizmie człowieka obok bicia serca i oddechu istnieje rytm, w którym porusza się płyn mózgowo-rdzeniowy. Niesie on ze sobą informację o zdrowiu i dostarcza ją do wszystkich tkanek. Terapia polega na wzmacnianiu naturalnego rytmu i usuwaniu blokad w przepływie płynu mózgowo-rdzeniowego. W skutek urazów, wypartych emocji i chorób, ten przepływ ulega zablokowaniu, co może objawiać się między innymi napięciem, bólem i brakiem energii do życia. U dzieci osadzone w ciele traumy i urazy mogą być powodem rozmaitych zaburzeń i dysfunkcji w rozwoju psychomotorycznym, poznawczym i emocjonalnym. Pacjent po zabiegu jest wypoczęty.
Terapia czaszkowo-krzyżowa polecana jest przy:
- bólach głowy i nawracających migrenach,
- bólach kręgosłupa,
- bólach niewiadomego pochodzenia,
- zaburzeniach menstruacji i bólach piersi przed menstruacją,
- skoliozach i wadach postawy,
- nadpobudliwości u dzieci,
- nocnym moczeniu u dzieci,
- zaburzeniach koncentracji u dzieci i dorosłych,
- zaburzeniach snu,
- zaburzeniach takich jak: dysleksje, tiki, jąkanie się,
- nerwicy,
- depresji,
- traumach związanych z trudnym porodem, wadach okołoporodowych i rozwojowych dzieci (wzmożone, obniżone napięcie mięśniowe)
- autyzmie,
- trudnościach dzieci w uczeniu się i z cechami upośledzenia umysłowego,
- alergiach,
- nietolerancjach pokarmowych.
Terapii czaszkowo-krzyżowej nie powinno wykonywać się przy:
- zapaleniu opon mózgowych w ostrym stanie,
- guzach występujących w czaszce,
- tętniakach,
- udarze mózgu w początkowej fazie,
- wodogłowiu bezkomorowym,
- wysokiej temperaturze,
- świeżych urazach ortopedycznych do 48 godzin,
- niewygojonych ranach czaszki,
- ostrych stanach zapalnych np. stawów,
- chorobach psychicznych (schizofrenia, psychoza maniakalno-depresyjna).
Terapia jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, noworodków, dzieci, jak i osób starszych, u których nie występują wyżej wymienione przeciwwskazania.
Terapia czaszkowo-krzyżowa (Cranio-Sacral Teraphy) to jedna z metod terapii manualnej, wpisana do Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD – 9 nr 93.3824.
Sesja indywidualna
200 zł
ok. 60 minut
Sesja dla nastolatka
100 zł
ok. 40 minut
Sesja dla dziecka
50 zł
ok. 20 minut