fbpx

Akademia

Terapia czaszkowo krzyżowa – kurs

 

Kto odpowiada za przeprowadzenie szkolenia?

Prowadząca terapię czaszkowo krzyżową Barbara Budyn-GaleaProwadząca: Barbara Budyn-Galea 

Certyfikowany instruktor, terapeuta czaszkowo- krzyżowy z wieloletnim doświadczeniem, pedagog, uczestnik wielu szkoleń z zakresu terapii manualnej, psychologii i terapii, studentka Osteopatii. Terapeuta polarity – instruktor Polarity/Craniosacral Associates of Montreal upoważniany do prowadzenia szkolenia w zakresie terapii czaszkowo-krzyżowej (craniosacral therapy), realizujący program autorski opracowany przez dr Andreę Axt. 

Prowadząca: Barbara Budyn-Galea

Dla kogo kurs terapii czaszkowo krzyżowej?

Szkoła terapii czaszkowo krzyżwowej skierowana jest do takich osób jak:

 • lekarze, pielęgniarki i położne
 • fizjoterapeuci, terapeuci manualni, terapeuci ciała
 • osteopaci
 • psycholodzy, logopedzi i neurologopedzi

DODATKOWO

 • jeśli czujesz w sobie potrzebę zmiany
 • szukasz dla siebie alternatywnego podejścia terapeutycznego
 • chcesz zdobyć nowe umiejętności
 • lubisz pracować z ciałem i chcesz uwalniać je od napięć i stresu
 • szukasz nowych niekonwencjonalnych metod pracy i wzmacniania zasobów organizmu do samouzdrawiania?

Ten kurs jest dla Ciebie. 

W szkole terapii czaszkowo krzyżowej trwa nabór na kurs 2022 rok

20 – 23.01.2022. – I moduł
04 – 06.03.2022. – II moduł
06 – 08.05.2022. – III moduł
16 – 19.06.2022. – IV moduł
07 – 09.10.2022. – V moduł
05 – 08.01.2023. – VI moduł (termin VII modułu zostanie ustalony w trakcie trwania kursu)

Lokalizacja : OLSZTYN ul. Artyleryjska 3j Fundamenty Zdrowia Zgłoszenie na szkolenie – terapia czaszkowo krzyżowa kurs, możesz zrobić na głównej stronie https://natural-flow.pl/rezerwacja-szkolenie/, rezerwacja miejsca wiąże się z wpłatą zaliczki

Jak wygląda terapia czaszkowo krzyżowa?

Terapia czaszkowo krzyżowa nie wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą pacjenta, tym niemniej zalecana jest dla pacjenta odzież miękka, lekka, bezuciskowa i nie krępująca ruchów. Terapeuta w czasie zabiegu, który trwa średnio ok. 1 godzinę, wykonuje konkretne układy terapeutyczne stosowane również i w innych podejściach osteopatycznych. Dotykając ciała pacjenta delikatnym dotykiem (nie więcej niż 5-cio gramowym) w różnych miejscach: na czaszce, klatce piersiowej, kości krzyżowej, stopach, pozwala na rozluźnienie tkanek miękkich i kostnych w obrębie układu czaszkowo-krzyżowego (zespołu membranowego opony twardej mózgu i rdzenia kręgowego i przyczepionych do niej struktur kostnych: czaszki, kręgosłupa szyjnego i kości krzyżowej).

Duża część technik TCK skierowana jest na przywrócenie naturalnego, wzajemnego ruchu kości czaszki i elastyczności membran otaczających mózgowie. Terapia może być również stosowana lokalnie np. wokół stawu kolanowego, stopy lub szczęki. W ten sposób zabieg kranialny uwalnia różne ograniczenia i dysfunkcje w ciele i przywraca ruchomość, dając odczucie rozluźnienia i dobre samopoczucie. Pacjent po zabiegu jest wypoczęty, zaś w przypadku gdy następuje rozwiązanie traumatycznego przeżycia, terapii mogą towarzyszyć mimowolne ruchy ciała, drgania, zmiany rytmu oddechowego, reakcje emocjonalne typu śmiech, płacz.

Podczas terapii stosowane są różne techniki terapeutyczne. Zasadą przyjętą podczas stosowania TCK jest minimalna ingerencja ze strony terapeuty przy maksymalnej inicjatywie i zaangażowaniu systemu pacjenta w procesie leczenia. Terapeuta odnajduje pewien dystans tzw. granice kontaktu w odniesieniu do zachodzącego procesu, który ma miejsce w ciele pacjenta, natomiast zachowuje status obserwatora, bez ingerencji w sam proces leczenia. Terapeuta obserwując, „ułatwia” przejście przez proces, ale nie wymusza, ani nie przyśpiesza zmian. Stosuje tzw. techniki zaciszania wzmacniając zasoby własne organizmu, trakcję opony twardej, dekompresję kości krzyżowej czy też odblokowując szwy czaszkowe. Podczas wykonywania układów terapeutycznych jest w stanie cofnąć objawy lokalnej niedyspozycji tkanki, oddziaływać na odległe narządy i cały układ homeostazy organizmu. Terapia CK stwarza możliwości do pracy z traumą różnego pochodzenia.

Czym jest terapia czaszkowo krzyżowa?

Terapia czaszkowo krzyżowa opiera się o pracę z ciałem poprzez pracę z płynem mózgowo-rdzeniowym, który jest wyczuwalny w ciele tak jak krew i limfa. Dynamika jego pływu generuje ruch wszystkich układów w ciele, rozprzestrzenia się w przestrzeni podpajęczynówkowej obmywając rdzeń kręgowy i wszystkie zakończenia nerwowe. Przypomina to wdech i wydech, dlatego też William G. Sutherland, nazwał ten mechanizm „Oddechem Życia”.
W zależności od głębokości pracy jesteśmy w stanie wyczuć pływ na trzech jego poziomach i ocenić właściwą fluktuację i dynamikę ruchu płynów i organów w danej przestrzeni ciała. Ciało ludzkie jest ciągłością tkanek, wszystkie jego układy są ze sobą powiązane, współdziałają ze sobą i wzajemnie na siebie oddziałują. Celem terapii czaszkowo krzyżowej jest wspomóc ciało w procesie regeneracji i przywrócić jego właściwą homeostazę.

Biodynamiczne podejście terapii czaszkowo – krzyżowej rozwijali tacy terapeuci jak James Jealous, Rollin Becker oraz Franklyn Sills i wielu innych w oparciu o pracę Williama G. Sutherlanda.

W ciągu ostatnich lat stała się jedną z najszybciej rozwijających się metod terapeutycznych. Z metody korzysta coraz większa liczba osób. Pacjenci, niezależnie od wieku i dolegliwości, zauważają u siebie poprawę. W Polsce stosuje się ją od ponad 30 lat i jest ona umieszczona w rejestrze NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) pod nazwą „terapia kraniosakralna”

Kiedy sięgnąć po metodę?

Terapia ta dała się poznać na Świecie jako doskonałe narzędzie do pracy z pacjentami w przypadku: bólu, obrzęków i schorzeń: 

 • narządu ruchu: zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
 • układu nerwowego: migreny, przemęczenie, nadpobudliwość, padaczka, depresja, nerwice, zaburzenia snu, stany po śpiączce mózgowej, udary,
 • układu hormonalnego: zaburzenia miesiączkowania, niektóre rodzaje niepłodności, cukrzyca
 • układu trawiennego: bóle czynnościowe, zaparcia, biegunki, kolki
 • układu odpornościowego
 • traumy okołoporodowej dziecka i matki, stanów wymagających manipulacji w obrębie kości czaszki (np .interwencja stomatologiczna, chirurgiczna)
 • schorzenia u dzieci –MPDZ, ADHD, autyzm, wcześniactwo.

Dane do przelewu zaliczki w wysokości 500 zł:
„Natural Flow” Maja Lesińska
67 1160 2202 0000 0004 7294 8415
tytułem: miasto + imię i nazwisko

Certyfikowane szkolenie Access Bars®

Zrapraszam Cię do wspólnego odkrywania siebie i swojego potencjału!

Co da Ci kurs:

 • staniesz się certyfikowanym praktykiem Access Bars®
 • poznasz wiele narzędzi Access, które umożliwiają pracę nad sobą i dostęp do świadomości 
 • podczas kursu otrzymasz i wykonasz łącznie cztery pełne sesje BARS®
 • otrzymasz wszystkie wydrukowane materiały i certyfikat
 • może po raz pierwszy poczujesz się naprawdę sobą, odkryjesz potencjały jakie masz? A to dopiero początek
 • będziesz mógł zapraszać do zmiany innych (możesz również wykonywać zabiegi Bars® zawodowo, jeśli tak wybierzesz)

 Czas trwania kursu 1 dzień 8-9 godzin.

 

Pomyśl ile możesz dziś zrobić dla siebie i dla najbliższych. Nigdy nie wiesz, kiedy ta umiejętność może okazać się tą, która odmieniła Wasze życie 

 Kursy prowadzę w różnych miastach, zapytaj o najbliższy lub zaproś mnie do swojej miejscowości 😊

 Zgłoszenie na szkolenie możesz zrobić na głównej stronie https://natural-flow.pl/rezerwacja-szkolenie/ , rezerwacja miejsca wiąże się z wpłatą zaliczki w wysokości 300 zł

dane do przelewu:
„Natural Flow” Maja Lesińska
67 1160 2202 0000 0004 7294 8415
tytułem: miasto + imię i nazwisko

 

A po kursie DOŁĄCZ do grupy Access Bars praktycznie – Maja Lesińska Facilitator Tam czeka na Ciebie liczna grupa praktyków, którzy inspirują, motywują i wspierają się każdego dnia 🙂  Zapraszam dołącz i Ty 

 

Warsztaty Facefitness

Na warsztacie nauczysz się jak samodzielnie zadbać o wygląd Twojej twarzy

Poznasz:

 • zestaw ćwiczeń na górną i dolną część twarzy wzmacniający mięśnie twarzy i szyi
 • techniki automasażu, który likwiduje napięcia z twarzy i szyi
 • indywidualne wskazówki do kinesiotejpingu estetycznego twarzy, który reguluje napięcia mięśniowe i w efekcie likwiduje zmarszczki
 • punkty akupresury twarzy, które łagodzą fizyczne i emocjonalne dolegliwości związane ze stresem

 Stosując się do wskazówek:

 • ujędrniasz i uelastyczniasz mięśnie twarzy
 • redukujesz zmarszczki
 • poprawiasz koloryt cery i odzyskujesz jej blask
 • redukujesz obrzęki i cienie pod oczami
 • rozluźniasz napięcia w szyi oraz bóle w karku
 • redukujesz stres
 • pozbywasz się drugiego podbródka i obwisłych policzków
 • zyskujesz piękny uśmiech, fantastyczne samopoczucie i naturalnie piękny wygląd

 Na warsztatach wykorzystuję techniki jogi twarzy wg metody Danielle Collins

Share This