20 wrz Dramat 7 klasistów!
Wakacje wakacje i po wakacjach…. Nikt tam bardzo za nimi nie tęskni jak dzieci. Czy to jednak zwykła tęsknota za radością czy strach nad tym co nie znane?
Ostatni rok szkolny mocno pokazał, że większość dzieci straciło jakikolwiek entuzjazm z chodzenia do szkoły. Dlaczego tak się dzieje? Mamy tutaj dwa aspekty.
Jeden to presja związana z „nadganianiem czasu” druga ze zmianami, z którymi nie radzą sobie dzieci, bez względu na wiek.
Czym jest nadganianie czasu? Wiele szkół i nauczycieli zasłaniając się czasem pandemii, nadrabia i goni z materiałem. Ogrom nauki jest nie współmierny do możliwości dziecka. Nie jest już żadną tajemnicą, że w innych krajach europejskich zakres materiału i jego rozłożenie pomiędzy latami nauki jest delikatnie mówiąc inny. Kiedyś się tym szczyciliśmy, ale czy to ma przełożenie na to kim jesteśmy jako dorośli? Czy wykorzystujemy wiedzę, której uczymy się w systemie 3Z „zakuć, zdać, zapomnieć”?
Pomiędzy latami nauki nie ma spójności i kolejności. Psycholodzy pracujący z młodzieżą już dawno podkreślali fakt, że wprowadza to chaos i niepotrzebne rozproszenie. To nie pomaga w procesie przyswajania wiedzy.
Dzisiaj jednak przyjrzymy się bardziej drugiemu aspektowi.
Czy zauważasz dziecięcą radość w swoim dziecku?
Jak było w szkole? – pytają rodzice
Dobrze – odpowiadają najczęściej dzieci
Jest kilka wersji DOBRZE i sprawne oko rodzica dostrzega te subtelne różnice, pod warunkiem jednak, że swoje dziecko obserwuje
Kiedy Twoje dziecko mówi DOBRZE na odczepnego, warto poświęcić czas na obserwację. Smutek, apatia, brak dziecięcej radości, brak energii do zabawy, brak czasu na przyjemności, zamykanie się w pokoju, unikanie wspólnych posiłków, inny ubiór….. sygnałów może być wiele
Tylko uważne oko rodzica może dostrzec, czy z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego.
W ostatnim roku odsetek dzieci i młodzieży, korzystającej z pomocy psychologicznej bardzo wzrósł. Przeczytaj: https://esopot.pl/pl/901_opinie/17065_uwolnij-dziecko… Zdesperowani rodzice szukają pomocy na zewnątrz. Nie jest już żadną tajemnicą, że psycholog i psychiatra jest jednym z najbardziej poszukiwanych i potrzebnych specjalistów. Na cito….
Rzeczywistość niestety CITO nie uznaje. Nawet jeśli masz pieniądze, to kolejki na płatne wizyty są zbyt długie by zapobiec tragedii.
Tragedia Przychodzi cicho i zupełnie niepostrzeżenie.
Nie wybiera domu. Nie patrzy na status społeczny.
Tragedia, dramat…. To mocne słowa, ale w oczach młodych ludzi tak właśnie wyglądają zmory, z którymi mierzą się w swoich głowach
Co z tą 7 klasą?
„w ostatnich dniach w moim gabinecie pojawiło się kilkoro nastolatków. Łączy ich jeden mianownik 7 klasa!”
– mówi Maja Ławicka, która na co dzień pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Poprzez pracę z ciałem przywraca lekkość, radość i spokój, którego tak bardzo potrzebujemy wszyscy (Skorzystaj z sesji indywidualnych)
Co tego dzieje się za drzwiami 7 klasy? Poza ogromem zmian (nowe przedmioty: chemia, fizyka i język nowożytny), które już w wakacje powodowały strach przed tym co nieznane, dzieciaki zmierzyły się z dorosłością. W 7 klasie pojawia się nowy przedmiot, doradztwo zawodowe.
Z pozoru nic takiego! Co mówią o tym trzynastolatkowie?
„to jakiś dramat! Przyszła pani i mówi nam, że musimy wybrać swój zawód, kiedy ja nawet nie wiem czego lubię się uczyć”
– mówi Mateusz„masakra! Skąd mam wiedzieć co chcę robić w życiu. Uczę się tyle wszystkiego, że nie mam nawet czasu na grę w piłkę a co dopiero decydować. Nie chce tak pracować jak rodzice”
– mówi Paweł
Najczęściej zamiast słów dostrzeżemy w oczach dzieci przerażenie i milczący krzyk
Coraz częściej też słyszymy o próbach samobójczych, samookaleczaniu się i zamykaniu się w świecie swojego pokoju.
Badania pokazują, że 53 procent nastolatków w wieku 13–19 lat ma myśli samobójcze. I aż 12 proc. dzieci w grupie wiekowej 6–12 lat myśli o własnej śmierci. Takie ulotne myśli samobójcze to jeszcze nie próba odebrania sobie życia, ale warto tu podkreślić, że w ostatnim dziesięcioleciu samobójstwo to druga najczęstsza przyczyna śmierci wśród młodzieży.
Według statystyk policji Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem zgonów samobójczych wśród młodzieży
Nawet jeśli drogi czytelniku pomyślisz z ulgą uff! To mnie nie dotyczy, warto rozejrzeć się wokół.
Depresja, stany lękowe, PTSD to najczęściej spotykani goście w okolicy. Choć nieproszeni, pojawiają się z nienacka i pętają w swoje sidła nawet bliskie nam osoby.
Dostrzeganie zmian w zachowaniu naszych bliskich i reagowanie, jest najszybszą formą pomocy
Na co powinniśmy zwrócić uwagę:
- obniżenie nastroju,
- utrata chęci do życia,
- smutek na twarzy,
- ataki płaczu,
- obniżenie poczucia własnej wartości (brak wiary w siebie),
- zwiększenie poczucia winy,
- krzyk,
- trzaskanie drzwiami,
- kłótnie z domownikami,
- objawy towarzyszące: zaburzenia żywienia, bezsenność
- zmiana ubioru: długie rękawy, skrzętne przykrywanie wszystkich części ciała
- izolacja i brak zainteresowania czynnościami, które do tej pory sprawiały radość
Nie ma jednej definicji, w jaki sposób objawiają się stany depresyjno-lękowe, warto jednak zwracać uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniach, które zauważamy. Osoby, których dotyka ogrom strachu i lęku, najczęściej o tym nie mówią. Dramat zadziewa się w głowie i w czterech ścianach pokoju.
Co możemy zrobić sami?
W ostatnich latach w Polsce popularność zyskują niekonwencjonalne metody, dzięki którym sami możemy zmieniać jakość swojego życia. Metod jest wiele i najważniejsze, by każdy kierował się swoim odczuciem. Warto wspomnieć o metodzie, która od ponad 30 lat obecna jest w szkołach na całym świecie! Dlaczego? Access Bars® – bo o tym mowa, to prosta sesja polegająca na dotykaniu głowy w 32 punktach. Obejrzyj video pokazujące jak wygląda sesja.
Tej prostej metody nauczyć się może każdy! Nawet Ty 😊 Szkolenie trwa 8 godzin. W trakcie takiego szkolenia doświadczamy i uczymy się, poznajemy też proste narzędzia do zmiany sposobu myślenia. Dlaczego to takie ważne? (poznaj opinie o Access Bars)
Bo wszystko zaczyna się w głowie. Również u naszych dzieci
Badania medyczne pokazują, że nawet jedna sesja Access Bars® obniża poziom lęku o ponad 70%! O badaniach przeczytaj tu: https://natural-flow.pl/wplyw-access-bars-na-stres/
Każdy z nas, posiadając taką umiejętność, może reagować bardzo szybko. Nie potrzebujemy żadnych wyjątkowych zdolności, nie musimy mieć gabinetu, czy pracować z ludźmi. Możemy nauczyć się tego dla Siebie. Dlaczego warto? Posłuchaj wypowiedzi rodziców, którzy byli na szkoleniu i wypróbowali działanie metody w domowym zaciszu, pomagając swoim dzieciom.
Anna mama Martyny nastolatki opowiada co zadziało się jej w życiu natychmiast po sesji:
Halina mama Milenki mówi o sesjach w domowym zaciszu:
Każdego dnia możemy przynieść ulgę naszym bliskim, ofiarowując im swój czas i dotyk.
Warto tutaj tez podkreślić, że w szkoleniach mogą uczestniczyć dzieci. Bardzo to lubią! Dlaczego?
Wychodzą z przekonaniem, że wszystko z nimi jest w porządku! Wystarczy drobna zmiana sposobu myślenia, proste narzędzia do wdrożenia w życie i sesja Access Bars® byśmy uwierzyli, że nie musimy się naprawiać. W Sopocie takie szkolenia odbywają się regularnie. Sopot centrum dla wszystkich, którzy pragną innej jakości życia, piszą media: https://esopot.pl/pl/11_wiadomosci/18539_sopot-szkoleniowym…
Terminarz szkoleń i możliwość rezerwacji miejsca, poniżej:
Moje szkoleniaWięcej o metodzie przeczytasz tu: https://natural-flow.pl/szkolenia/access-bars/
Nasze dzieci bardzo tego potrzebują
A Ty?
Zmiana jest lżejsza niż myślisz! Wystarczy Twój wybór