fbpx
natural flow dzień psychicznego
 

Dzień zdrowia psychicznegoblog

natural flow dzień psychicznego

Dzień zdrowia psychicznego

natural flow dzień psychicznego

Październik jest miesiącem, gdzie temat zdrowia psychicznego pojawia się bardzo często.

10.10.2023 był dniem dedykowanym zdrowiu psychicznemu, ale dla mnie taki dzień powinien być każdego dnia.

Patrzę na moją dorosłą już córkę z zachwytem i widzę w niej siłę i moc, którą miała od dziecka.

Dzieci mają wyjątkową zdolność. Czują wszystko co rodzic chowa w sobie i za wszelką cenę próbują rodzica uchronić, biorąc na siebie ciężar wielu, zbyt trudnych, doświadczeń. Nawet depresję.

Pamiętam, kiedy leżałam przykuta do łóżka. Po nieudanej operacji moje ciało zareagowało zakrzepicą i czas się zatrzymał.  Diagnoza lekarska z kompletem „obostrzeń” jakie otrzymałam sparaliżowały mnie i położyły na tygodnie. Leżałam w strachu, bo każdy ruch mógł spowodować śmierć, a tego nie chciałam. I tak moje 11 letnie wówczas dziecko, przejęło całą odpowiedzialność na Siebie, z całą konsekwencją. Przejęła również depresję, by choć na chwilę ulżyć mojej bezsilności, którą czułam.

Z większością zdarzeń w życiu mierzyłyśmy się same. W swoich czterech ścianach.

Tak jest w każdym mieszkaniu, pokoju, nawet tym, do którego często zaglądamy.

Większość osób, które walczą z chorobą, konfrontują się ze swoimi lękami i strachami, w sobie i swoich znanych kątach.

W zabieganym życiu, w koncentracji na swojej racji i historii, którą tworzymy w głowie na swój własny użytek, często nie dostrzegamy tego co wokół nas. Coraz mniej słuchamy i obserwujemy, bo zawsze MY wiemy lepiej. Tymczasem podczas obserwacji swoich bliskich, słuchając tego co mówią i jak, możemy wyłapać sygnały, które świadczą o ogromie zrezygnowania, zniechęcenia, lęku i strachu. Nawet jeśli tego nie słychać, widać to w ciele i w oczach.

Nasze ciała krzyczą bezszelestnie…

To tak jak nasze dzieci. Najbardziej dotkliwy jest niemy ból i krzyk.

Poprzez naszą uważność, obserwację i przywróceniu w sobie zdolności słuchania, mamy szansę zapobiec wielu dramatom i uchronić naszych bliskich przed ich konsekwencjami.

USŁYSZ DOSTRZEŻ I BĄDŹ

OBECNOŚĆ, taka zwyczajna, bez komentowania, pouczania, dawania złotych rad i diagnoz, jest prawdziwym lekiem, który nic nie kosztuje

 

Bądźmy obecni
Ściskam
Maja