fbpx
Terapia czaszkowo krzyżowa
 

Terapia czaszkowo krzyżowa. Dlaczego leczy i komu pomoże?blog

Terapia czaszkowo krzyżowa

Terapia czaszkowo krzyżowa. Dlaczego leczy i komu pomoże?

Terapia czaszkowo – krzyżowa jest nieinwazyjną lecz bardzo skuteczną metodą leczenia napięć i traum oraz nieprawidłowości w strukturach i ruchach tkanek. Jest również sposobem na wyrównanie pracy wielu narządów naszego ciała a także odnalezienie wewnętrznego spokoju. Przekonaj się jak działa terapia czaszkowo – krzyżowa, w czym może pomóc i kto może czerpać z niej korzyści.

Spis treści

Historia powstania terapii czaszkowo – krzyżowej

Terapia czaszkowo – krzyżowa wywodzi się z klasycznej osteopatii. W Polsce jest znana od stosunkowo niedawna, jednak jej powstanie przypada na pierwsza połowę XX wieku. Z jej powstaniem wiąże się nazwisko: William Sutherland. To amerykański osteopata, który zauważył, że dotykanie kości czaszki powoduje zmniejszanie i zwiększanie ich zewnętrznych rozmiarów w regularnych odstępach czasowych. Był on jednym z pierwszych uczniów Andrew Still’a ojca osteopatii. W Polsce stosuje się ją od ponad 30 lat i jest umieszczona w rejestrze NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) pod nazwą „terapia kraniosakralna”.

Podstawowe założenia terapii czaszkowo – krzyżowej

Wbrew pozorom terapia czaszkowo – krzyżowa, nazywana również cranio – sacralną jest sposobem nieinwazyjnego leczenia całego organizmu a nie tylko czaszki. Jest to praca nad prawidłowym rytmem płynu rdzeniowo – mózgowego, który transportowany jest z systemu opony twardej w naszym mózgu wprost do wszystkich komórek ludzkiego organizmu. Czaszka jest tutaj pojmowana jedynie jako miejsce gromadzenia się wszelkich napięć, które powoli „spływają” w inne miejsca ciała powodując dyskomfort i choroby. Co istotne, rytm opon mózgowych można wyczuć w całym organizmie umiejętnie układając dłonie na wybranym jego obszarze. Wyczucie to pozwala na wyszukiwanie wszelkich zakłóceń rytmu, które powodują wspomniane wcześniej choroby i zmiany funkcjonalne a następnie przyspieszenie lub zwolnienie tego rytmu w celu unormowania pracy ciała.

W terapii czaszkowo – krzyżowej równie istotna jest także praca na kościach czaszki, zarówno w jej częściach twarzowych jak i potylicznych. Należy jednak pamiętać, że dotyk ten musi być minimalny i bardzo delikatny. Według założeń terapii nie powinien być on cięższy niż 5 gramów, czyli równy sile potrzebnej do udźwignięcia monety jednozłotowej. Wbrew pozorom taki ucisk wcale nie jest zbyt delikatny, bowiem pozwala skutecznie oddziaływać na powięzi i układ nerwowy naszego ciała.

Wśród celów, jakie można osiągnąć stosując terapię czaszkowo – krzyżowa możemy zatem wymienić:
• normalizowanie obiegu płynów mózgowo – rdzeniowych,
• przywrócenie ruchomości kościom czaszki a także ocenę wystąpienia wad w szwach czaszki,
• poprawienie mobilności oraz kondycji ośrodkowego układu nerwowego,
• rozluźnienie powięzi całego ciała, w tym przepony, przejścia potyliczno – szyjnego, krtani, podstawy czaszki czy okolic oczu.

Jak przebiega zabieg terapii czaszkowo – krzyżowej

O wygląd zabiegu w terapii czaszkowo – krzyżowej zapytaliśmy Maję Lesińską, założycielkę gdańskiego centrum Natural Flow oraz cenionego specjalistę w tej dziedzinie osteopatii.

„Czas trwania jednej sesji terapii czaszkowo – krzyżowej to z reguły od 1 do 1,5 godziny. Na wstępie staramy się rozluźnić struktury poprzeczne, czyli powięzi w okolicy przepony, górnych dróg oddechowych, miednicy oraz kości gnykowej. Następnie to samo robimy z powięziami pionowymi, czyli stawami krzyżowo – biodrowymi, połączeniem lędźwiowo – krzyżowym oraz szczytowo – potylicznym. Końcowy etap to rozluźnianie opony twardej rdzenia kręgowego i mózgu. Wielu pacjentów zastanawia się, czy zabieg ten boli. Otóż, jest on całkowicie bezbolesny a płaczliwe z natury niemowlęta potrafią nawet uspokoić się i zasnąć w trakcie jego trwania. Nie jest jednak tak, że w trakcie zabiegu terapii czaszkowo – krzyżowej niczego nie odczuwamy. Pacjenci zazwyczaj opisują swoje odczucia jako: intensywne ciepło lub zimno, mrowienie i drętwienie, skurcze mięśni i drżenie kończyn, senność i zawroty głowy oraz wyzwolenie w sobie silnych emocji i nagła potrzeba krzyku. Są to odczucia całkowicie normalne, których nie należy się wstydzić. Rezultaty zabiegów widoczne są już po pierwszej sesji, jednak najlepszy efekt osiągniemy decydując się na cykl od 3 do 10 zabiegów. Zabiegi warto powtarzać co 3 – 5 dni, aż do całkowitego uregulowania rytmu czaszkowo – krzyżowego.” – Maja Lesińska.

Wskazania oraz przeciwwskazania do zabiegu

Terapia czaszko – krzyżowa polecana jest głównie w przypadku następujących schorzeń i zmian funkcjonalnych organizmu:
• nawracające migreny i silne bóle głowy,
• bóle kręgosłupa oraz bóle niewiadomego pochodzenia,
• zaburzenia menstruacyjne oraz bóle piersi przed spodziewaną miesiączką,
• skolioza oraz inne wady postawy.
• nerwice i depresja,
• alergie i nietolerancje pokarmowe,
• zaburzenia koncentracji oraz snu,
• dysleksja, tiki nerwowe oraz jąkanie się, autyzm oraz trudności w uczeniu się,
• nadpobudliwość dziecięca,
• nocne moczenie u dzieci,
• traumy związane z trudnymi doświadczeniami z przeszłości, jak np. ciężki poród.

Ponadto terapia czaszkowo – krzyżowa z uwagi na swój nieinwazyjny charakter może być stosowana u ciężarnych oraz ludzi w każdym wieku, o ile nie występują u nich następujące przeciwwskazania:
• ostre zapalenie opon mózgowych,
• guzy w czaszce,
• udar mózgu w początkowej fazie,
• tętniaki,
• wodogłowie bezkomorowe,
• wysoka temperatura ciała różnego pochodzenia,
• świeże urazy ortopedyczne mające mniej niż 48 godzin,
• ostre stany zapalne organizmu,
• niewygojone rany czaszki,
• choroby psychiczne takie jak schizofrenia czy psychoza maniakalno – depresyjna.

Odpowiednio poprowadzona terapia czaszkowo – krzyżowa jest więc uniwersalna formą terapeutyczną pozwalającą wpływać na niemal wszystkie układy ciała ludzkiego. W trakcie jej trwania wzmocnione zostają również naturalne mechanizmy pacjenta służące samouzdrawianiu, co wzmaga szybsze zdrowienie, zarówno na polu fizycznym jak i psychicznym. Ważna jest tutaj wiedza terapeuty i jego pełne szacunku podejście do pacjenta i jego problemów. Regularne sesje terapii czaszkowo – krzyżowej mogą być również doskonałym uzupełnieniem leczenia konwencjonalnego, które wspomogą szybsza regenerację ciała i dodadzą sił na dalsza walkę z przeciwnościami losu.

Zdjęcia: Joanna S-Grzybowska Photography Love